Ruch Obrony Praw Mieszkańców "ROPM" jest stowarzyszeniem zwykłym powołanym do życia na początku czerwca 2022 roku dla obrony praw i ochrony interesów mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.

DLACZEGO POWSTAŁ ROPM?

Analiza działań Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” na rzecz korzyści członków Spółdzielni skłania do oceny jednoznacznie negatywnej. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” uchodzi za najdroższą spółdzielnię mieszkaniową w Lublinie. W ciągu 20 lat sprawowania swojej funkcji Prezes Ryszard Burski dokonał oligarchizacji struktury Spółdzielni, co pozwala mu zarządzać Spółdzielnią w poczuciu braku odpowiedzialności i bezkarności.
Buta i arogancja członków Zarządu przekroczyła wszelkie wyobrażalne granice. Skala patologii w funkcjonowaniu Spółdzielni jest tak duża, że mieszkańcy nie są w stanie zmierzyć się z nią samodzielnie.

ROPM powstał na gruncie sprzeciwu mieszkańców wobec wskazanych wyżej niepożądanych zjawisk, przyjmując na siebie rolę organizatora i koordynatora działań przywracających normalność w Spółdzielni.

Tarczą i mieczem ROPM są przymioty jakie Prawo o stowarzyszeniach przyznaje stowarzyszeniu zwykłemu, a mianowicie: zdolność prawna, zdolność do czynności prawnych oraz zdolność sądowa i procesowa.

ROPM bazuje na zaangażowaniu swoich członków, podejmując działania w interesie wszystkich mieszkańców. Nie trzeba być członkiem stowarzyszenia, by je wspierać. O tym, jak można wesprzeć ROPM dowiesz się w zakładce Wsparcie

CO AKTUALNIE ROBIMY?

Obecnie ROPM zapewnia wsparcie 212 członkom Spółdzielni, którzy na przełomie roku 2021 i 2022 wytoczyli przeciw Spółdzielni powództwa indywidualne, ponieważ nie było możliwości prawnych wystąpienia z pozwem zbiorowym. W dniu 10 listopada 2022 roku zapadł pierwszy wyrok obejmujący 9. powodów - niekorzystny dla Spółdzielni.

Uważamy, że jedynym skutecznym sposobem doprowadzenia do sytuacji, by Zarząd Spółdzielni działał na korzyść członków Spółdzielni jest zmiana obecnego Zarządu. W tym celu wystosowaliśmy do wszystkich członków Zarządu Spółdzielni pisemne wezwanie do złożenia dymisji. Członkowie Zarządu nie zamierzają jednak zrezygnować ze swoich funkcji, by nadal korzystać z dotychczasowych synekur. W związku z tym ROPM wystosował pisemny apel do każdego z członków Rady Nadzorczej o złożenie wniosku o odwołanie wszystkich członków Zarządu Spółdzielni w terminie umożliwiającym jego przegłosowanie na grudniowym posiedzeniu RN, tj. ostatnim w roku 2022. Ponieważ większość członków RN tkwi w wytworzonym przez Zarząd układzie oligarchicznym, nie należy spodziewać się odwołania członków Zarządu przez Radę Nadzorczą. Dlatego też ROPM przygotowuje się do zwołania Walnego Zgromadzenia, które:

  • odwoła wszystkich członków Zarządu;

  • zobowiąże nowy, przyszły Zarząd do przeprowadzenia audytów zewnętrznych oraz pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej odwołanych członków Zarządu;

  • wprowadzi do Statutu Spółdzielni zmiany, m.in.:

    • uniemożliwiające powstawanie układów oligarchicznych;
    • zwiększające realność kontroli członków Spółdzielni nad jej organami statutowymi.

ZARZĄD STOWARZYSZENIA

Prezes Zarządu: Zbigniew Schneider
Wiceprezes Zarządu: Monika Bidiuk
Sekretarz Zarządu: Bożena Nowak
Skarbnik: Marcin Bryk